Filme Porno



Főoldal
Plébánia története
Plébánosok névsora
Templomaink
Munkatársak
Egyháztanács
Miserend
Hirdetések
Keresztelő, Esküvő, Temetés
Napi evangélium
Szentségek
Temetőszabályzat
Halottaink
Imádságok
Hittan
Kis liturgikus illemtan
Ajánlott oldalak
Elérhetőségeink
Szentek élete
Katolikus Lexikon
Album
Videó

Hogyan tesz egészségesebbé, ha valaki megölel?

2017. szeptember 7.
.

Számtalan okot lehet felsorolni, melyek miatt az ölelés, az érintés fizikailag és mentálisan egészségesebbé tesz.

Ha nem szokásod megölelni másokat, vedd fontolóra, hogy változtass ezen. Számos vizsgálat bizonyította, hogy a fizikai kontaktus nem csupán a korai életszakaszokban fontos fizikai és érzelmi jólétünk szempontjából, hanem egész életünkön át. A gyermekek számára a testi kontaktus az első nyelv; számukra különösen fontos a folyamatos fizikai és érzelmi figyelem. Akik ezt nélkülözik kora gyermekkorukban, felnövekedvén nagyobb eséllyel küszködnek viselkedésbeli, érzelmi problémákkal, illetve a társadalomba való beilleszkedés is gondot okozhat számukra. Vizsgálatok kimutatták, hogy a szülői szeretetet nélkülöző, például gyermekotthonban felnövő gyermekek hormonszintje nagymértékben eltér a szüleikkel nevelkedő kortársaikétól, például jóval magasabb volt a stresszhormon, azaz a kortizol szintje. Az örökbefogadott gyermekek hormonszintje sok évvel később is árulkodik a korai évek elhanyagoltságáról.

1. Az ölelés azt érezteti velünk, hogy számíthatunk mások támogatására. Oxitocint termel, melynek a kötődés kialakulásában van szerepe, jó közérzetet ad, enyhíti a stresszt; segít, hogy biztonságban érezzük magunkat és meg tudjunk bízni a másikban.

2. Csökkentheti a vérnyomást. Egy kutatás legalábbis ezt mutatta ki.

3. Csökkenti a stresszt – ezért is jó, ha sokat ölelgeted a gyerekeidet. Egy vizsgálat arra jutott, hogy akiket megölel az édesanyjuk, azoknak a gyerekeknek – és anyukájuknak – a szervezetében kevesebb stresszhormon termelődik.

4. A stresszes emberek hajlamosabbak a betegségekre; egy 2014-es felmérés szerint a fizikai gyengédséget is megtapasztaló emberek kevésbé kapnak el fertőzéseket.

Sajnálatos módon napjaink társadalma a fizikai interakciót általában a szexualitással kapcsolja össze, ebből következőleg még a nem szexuális interakciókat is helytelennek tartja. Mindez ahhoz vezet, hogy alig érünk egymáshoz. Ahogy éveink száma gyarapodik, úgy kapunk egyre kevesebb fizikai gyengédséget; az idősek az a korcsoport, amely általában a legkevesebb érintésben részesül – holott számukra ugyanolyan fontos lenne, mint az újszülöttek számára. Az érintés érezhetővé teszi az idősek számára, hogy részei a közösségnek, a családnak; hogy elismerik és értékelik őket. Az érintést egész életünk során tudjuk érzékelni, míg a látás és hallás sok esetben jelentős romlást szenved.

A tudomány eredményei arra mutatnak, hogy érdemes lenne elgondolkodni az ölelés kérdésén; gyakoribbá tenni és normalizálni a fizikai érintést. Lehet, hogy mindannyiunk közérzetén javítana.

* * *

Akik nyomon követik Ferenc pápa tevékenységét, sokszor szembesülhettek már vele, milyen fontos kifejezési mód számára az ölelés, valamint általában az érintés, és láthatták azt is videókon és fotókon egyaránt, milyen nagy hatást tesz ez azokra a hívekre, akiket megölel. Öleléssel köszönti XVI. Benedeket, és megöleli ortodox testvérét, Bartholomaiosz konstantinápolyi pátriárkát.

A Szentatya verbális kommunikációjában is számtalanszor említi az ölelést, akár egy új máltai Mária-mozaikról van szó: „Jézus és Mária mozaikképe nagy öleléssel vár benneteket!”, akár a keresztségről: „A keresztény identitás, mely az a keresztségi ölelés, melyet kiskorunkban kaptunk az Atyától…” (Evangelii gaudium).

Az idősekről szóló, 2015. március 11-i katekézisét Ferenc pápa így zárta: „De szeretnék egy olyan Egyházat, mely szembeszáll a kiselejtezés kultúrájával a fiatalok és az öregek közötti új ölelés túláradó öröme által! Ez az, amit ma az Úrtól kérek, ezt az ölelést!”

A Szentatya az Evangelii gaudium (Az evangélium öröme) kezdetű apostoli levelében többek között az új evangelizáció módjairól szól. Az új evangelizáció útja a felebarát: „a másokkal való találkozás elsajátítására az egyetlen út, ha megtanuljuk felfedezni Jézust mások arcán, hangjában, igényeiben” (EG 91) – emeli ki Tomka Ferenc teológus. – „…felfedezni Jézust nemcsak a személyes kapcsolatokban, hanem a közösségi találkozásokban, illetve a közösségi megnyilvánulásokban is: így valósul meg »az együttélés misztikája: az elvegyülés, a találkozás, az ölelés, az egymásra támaszkodás, a részesedés ’misztikája’«” (EG 87).

Forrás: Aleteia.org; ScientificAmerican.com; TomkaFerenc.hu

Fotó: Pexels.com; News.va

Magyar Kurír

Szent Mihály Római Katolikus Plébánia 2024 Készítette www.wdx.ro