Filme Porno



Főoldal
Plébánia története
Plébánosok névsora
Templomaink
Munkatársak
Egyháztanács
Miserend
Hirdetések
Keresztelő, Esküvő, Temetés
Napi evangélium
Szentségek
Temetőszabályzat
Halottaink
Imádságok
Hittan
Kis liturgikus illemtan
Ajánlott oldalak
Elérhetőségeink
Szentek élete
Katolikus Lexikon
Album
Videó

A harmadik fatimai titok története

május 14.


Szabó Ferenc jezsuita szerzetes a Vatikáni Rádióban ismertette a harmadik fatimai titok felfedésének történetét. II. János Pál pápa az ellene elkövetett 1981. május 13-i merénylet után azt mondta „Nem tudom, ki adta a fegyvert a gyilkos kezébe, de azt tudom, hogy ki térítette el a golyót.” 2000-ben, a jubileumi szentévben Joseph Ratzinger bíboros nyilvánosságra hozta a harmadik titkot, amelyről előzőleg kijelentette: „Csalódni fognak azok, akik megrendítő, apokaliptikus kinyilatkoztatást várnak a világ végére vonatkozóan.”
.

1917. május 13-án Portugáliában, a Fatima közelében fekvő Cova da Iria nevű faluban a 9 éves Franciscónak, nővérének, a 7 éves Jácintának és unokanővérüknek, a 10 éves Lúciának jelent meg a napba öltözött asszony, kezében a rózsafüzérrel. A jelenések hat hónapon át folytatódtak, mindig 13-án. A polgári és egyházi hatóságok kezdték kivizsgálni a gyermekek tanúságtételét. Lucia 1927-ben jegyezte le először a három titkot, amit a Szűz 1917-ben hármukra bízott. Ebben a pokol félelmetes látomásáról volt szó, Lúcia gyóntatója elégettette vele a papírt. Egy második elbeszélés az első világháborúnál is szörnyűbb háborút jósol, és az egyház üldözését. A Szűz, hogy a lelkeket megmentsék a pokoltól, az első szombati szentáldozást kéri és azt, hogy ajánlják fel Oroszországot Mária Szeplőtelen Szívének. Itt vége az elbeszélésnek; Lúcia megmagyarázza püspökének, hogy a Szűz harmadik üzenetét nem hozhatja nyilvánosságra.

XII. Piusz érdeklődésére, akit éppen 1917. május 13-án szenteltek püspökké, Lucia nővér 1941. aug. 31-én átadja püspökének új leírását, de csak az első két titkot fedi fel. XII. Pius 1942. december 8-án felajánlja Oroszországot Mária Szeplőtelen Szívének. 1943-ban Lucia súlyos beteg lesz, félnek, hogy meghal. 1944 januárjában lejegyzi a harmadik titkot püspöke parancsára, aki lepecsételt borítékban elküldi azt a lisszaboni pátriárkának. A borítékot nem szabad kinyitni 1960 előtt. 1957-ben elküldik a Vatikánba, Ottaviani bíboros elhelyezi azt a Szent Offícium titkos levéltárában. XII. Pius utóda, XXIII. János megismeri a titkos szöveget, de hallgat róla, 1963 áprilisában pedig meghal. VI. Pál sem hozza azt nyilvánosságra, a jelenések ötvenedik évfordulóján azonban, 1967. május 13-án egy napra elzarándokol Fatimába, ahol Luciát megáldoztatja. Meghal VI. Pál, majd 33 nap után I. János Pál is, és 1978. október 16-án Karol Wojtyła lesz a pápa.

Az ellene elkövetett 1981. május 13-i merénylet – a fatimai jelenések évfordulója – a harmadik titokra irányítja a figyelmet. A pápa titkára kéri, hogy vigyék el el a pápának a kórházba a titkot tartalmazó borítékot. Šeper bíboros, a Hittani Kongregáció prefektusa helyettesével elküldi a dupla borítékot: a fehér Lucia eredeti szövegét, a narancs az olasz fordítást tartalmazza. A pápa hosszú gyengélkedése alatt meggyőződik arról, hogy a fatimai jelenések napja és a merénylet napja (május 13) közötti egybeesés igen jelentős: üzenete van számára. Mária térítette el a merénylő golyóját. Ezért a Szentatya 1982. május 13-án Fatimában, egymillió zarándok előtt hálaadó szentmisét mutat be. 1984-ben elküldi a testét átszelő golyót Fatimába, hogy helyezzék el azt a Szűz szobrának koronájába. 1991. május 13-i, második fatimai zarándoklata alkalmával köszönetet mond Máriának, hogy elvezette a népeket a szabadságra.

Az ezredfordulón II. János Pál és Ratzinger bíboros elhatározzák, hogy közzéteszik a harmadik titkot. Bertone bíboros elmegy Luciához, hogy igazolja a szöveg eredetiségét, és meggyőződik a szöveg hitelességéről. 2000. május 13-án II. János Pál boldoggá avatja Franciscót és Jácintát, a sekrestyében pedig megáldja a 93 éves Luciát. Sodano bíboros államtitkár az ünnepi mise végén bejelenti, hogy a Vatikánban hamarosan nyilvánosságra hozzák a harmadik titokról szóló szöveget. Ratzinger bíboros szövegezi meg a kommentárt, aki már korábban is ismerte a titkot, és óvott a szenzációhajhászástól, hiszen nincs szó új kinyilatkozatásról, sem világvégi katasztrófáról.

2000. június 26-án teszik közzé a „prófétai” szöveget. Ratzinger bíboros megmagyarázta, hogy „prófétai látomásról” van szó, és nem egy jövendő esemény pontos, „lefényképezhető” víziójáról. Az szimbolikus jelentésű, a huszadik században az ateista kommunizmus által üldözött keresztényekről, a pápák által vezetett vég nélküli keresztútról, a pápa szenvedéséről szól. A szöveg által emlegetett „fehér ruhás püspök”, akit a katonák megölnek, maga II. János Pál, aki megmenekült a gyilkos merénylet után, mert Mária megoltalmazta. Ratzinger bíboros szerint a Szűz üzenetének lényege Mária válasza Istennek: „Legyen meg a te akaratod!”:

2000. október 8-án, a püspökök szentévi jubileuma alkalmával, a fatimai Mária-szobrot Rómába hozták, és a Szent Péter bazilika bejáratánál állították fel. Másfél ezer püspök jelenlétében II. János Pál ekkor felajánlotta a harmadik évezredet az Egyház Anyjának.


Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

Szent Mihály Római Katolikus Plébánia 2024 Készítette www.wdx.ro