Filme Porno



Főoldal
Plébánia története
Plébánosok névsora
Templomaink
Munkatársak
Egyháztanács
Miserend
Hirdetések
Keresztelő, Esküvő, Temetés
Napi evangélium
Szentségek
Temetőszabályzat
Halottaink
Imádságok
Hittan
Kis liturgikus illemtan
Ajánlott oldalak
Elérhetőségeink
Szentek élete
Katolikus Lexikon
Album
Videó

Gondoltál már arra, milyen jó lenne telefonon keresztül gyónni?

2017. október 19. csütörtök 19:57

Telefonon keresztül gyónni? Erről a témáról írt nemrég Joshan Rodrigues, a mumbai érsekség papja, aki jelenleg egyházi kommunikációt tanul a római Szent Kereszt Egyetemen.

 

Joshan Rodrigues katolikus lelkipásztor arról írt nemrég, egyre gyakrabban találkozik azzal az igénnyel, hogy a hívek szeretnének okostelefonon keresztül feloldozást nyerni. Ezt nem tartja tiszteletlen felvetésnek, bár elsőre talán annak tűnik némelyeknek; a kommunikációs eszközök fejlődésének hála még a hatalmas távolságok is elhanyagolhatónak tűnnek napjainkban. Az sms, a Skype, a Facetime és társaik szinte intim kapcsolattartást tesznek lehetővé – olyannyira, hogy sokan természetesnek érzik, hogy ezek az eszközök és felületek lelki életükben is szerepet játsszanak.

Csak egy gond van mindezzel – jelzi a lelkipásztor –, mégpedig az, hogy a gyónás már a szent birodalmába tartozik.

Gondoljunk arra: ha vajúdni kezd a feleséged, miközben éppen munkában vagy, vajon Skype-on akarod végigkövetni a szülést, vagy inkább rohansz a kórházba, hogy vele lehess? Szinte biztos, hogy ő annak örülne, ha fizikailag mellette lennél szülés közben. S ha hírt kapnál arról, hogy idős és beteg anyukád vagy apukád haldoklik, rohannál, hogy mellettük lehess, bárhol is vagy éppen a világon.

De hagyjuk a vészhelyzeteket – folytatja Joshan Rodrigues –, elég, ha csak arra gondolunk, mit szeretnél inkább: hogy a barátaid online kövessék, amint felszeleteled a születésnapi tortádat, vagy inkább álljanak ott körülötted? Ha betegen fekszel, telefonon tud többet segíteni egy barát, vagy azzal, ha melletted van?

Nézzünk szembe vele: az igazán fontos pillanatokban a fizikai jelenlétre vágyunk. Az öt érzékszervünk közül csak egy fedi be testünk minden egyes négyzetcentiméterét: a bőrünk. A bőrünkkel érintünk és érezzük az érintést. Egy virtuális ölelés soha nem ugyanaz, mint egy valóságos.

Az Egyház szilárdan és egyértelműen azt tanítja, hogy nem lehet telefonon keresztül kiszolgáltatni a bűnbánat szentségét. Személyes, szemtől szembeni találkozásra van szükség a pappal, aki „in persona Christi” (szó szerint: Krisztus személyében) fogadja bűnbánatunkat – és akin keresztül maga Krisztus ad tanácsot, s oldoz fel minket.

Már jó néhány „gyónóapp” létezik angol nyelvterületen, a céljuk azonban az, hogy segítsenek a lelkiismeret-vizsgálatban, segítsenek felkészülni a gyónásra, mielőtt ténylegesen belépnénk a gyóntatófülkébe. Nem helyettesítik magát a szentgyónást. Beszélhetsz egy pappal (lelkivezetőddel) telefonon, átbeszélhetitek a gondjaidat, de nem oldozhat fel bűneidből telefonon keresztül.

Óvatosabbnak kell lennünk, mennyire engedjük, hogy a technológia közvetítsen olyan területeken, amelyek mélyen emberiek és lelkiek. El tudjuk képzelni, milyen abszurd lenne, ha utat nyitnánk az „online szentségek” előtt? Keresztelő Skype-on keresztül? Meglehetősen sekélyes módja annak, hogy egy gyermeket befogadjunk az Egyház közösségébe.

A szent birodalmában számít a fizikai jelenlétünk. Az Istennel való kapcsolatunkban nem közvetíthet a technológia. Isten maga fizikailag, testben jött ebbe a világba, hogy velünk legyen, és megváltson minket. Nem sms-ben küldte el Igéjét, hanem testet öltött az Ige, és közöttünk lakozott.

Ezért mi sem fogadhatjuk a szentségeket pusztán virtuálisan. Meg kell jelennünk – fizikailag jelen kell lennünk, mint ahogy Krisztus is jelen van számunkra.

Forrás: Aleteia.org

Fotó: News.va

Magyar Kurír
(vn)

Szent Mihály Római Katolikus Plébánia 2024 Készítette www.wdx.ro